Obrazki

Obrazki są jednym z tych elementów, które użytkownicy widzą na Twojej stronie, ale już roboty wyszukiwarek mają ogromny problem z określeniem co jest na nich prezentowane. Z tego też względu nie powinniśmy zaszywać w obrazkach żadnych tekstów. Jeśli chcemy przedstawić jakieś komunikaty, jakąkolwiek treść - to powinniśmy to zrobić w formie tekstowej, wykorzystując HTML, a nie wstawiając cały tekst w grafikę.


Żeby ułatwić zadanie robotom wyszukiwarek powinniśmy do obrazków dodawać opisy alternatywne wykorzystując parametr alt. Te opisy powinniśmy dodawać praktycznie do wszystkich obrazków niezależnie od formatu (gif, png, jpg). Dobrze jeśli w opisie alternatywnym wykorzystamy najważniejsze słowa kluczowe. Roboty wyszukiwarek nie są w stanie określić czy wybrane przez nas słowa kluczowe rzeczywiście są powiązane z prezentowaną grafiką, jednak przy tworzeniu tego typu opisów powinniśmy mieć także na uwadze osoby, które z jakichś względów wyłączyły wyświetlanie grafik w swej przeglądarce, i którym są właśnie wyświetlane opisy alternatywne. Jeśli opis zaciekawi użytkownika i postanowi wyświetlić grafikę, po czym zorientuje się, że nie ma na niej nic czego mógłby się spodziewać, to może się jedynie sfrustrować.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na nazwę naszych grafik. Nie powinny to być przypadkowe nazwy, typu: zdjecie12341.jpg. Nazwy powinny odnosić się do treści obrazków (również dla naszej wygody - jeśli później będziemy musieli zmienić coś w kodzie strony, to łatwo się zorientujemy, w którym miejscu jest wstawiona określona grafika), a także powinny zawierać najważniejsze słowa kluczowe. Jeśli dana fraza składa się z kilku wyrazów, to standardowo oddzielamy je myślnikami. W nazwach plików nie powinniśmy także używać polskich znaków.

Wiele osób zaniedbuje optymalizację grafiki. Nie trzeba długo szukać aby natknąć się na portal z grafikami o nazwach: "2.png", "DSC122.jpg", itd. oraz z analogicznymi opisami alternatywnymi.